You are currently viewing Veicinās noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā
  • Post published:15.04.2024

Veicinās noturību pret manipulācijām informatīvajā telpā

Piektdien, 19. aprīlī, no plkst. 9.00 līdz 11.00 Daugavpilī, Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā notiks cikla #DrošaLatvija darbnīca, kuras mērķis ir stiprināt informatīvās telpas drošību un sabiedrības noturību pret informācijas manipulācijām, tostarp dezinformāciju.

Darbnīcas gaitā notiks krīžu situāciju simulāciju izspēle, diskusijas par aktuāliem jautājumiem saistībā ar uzticamas informācijas iegūšanu un izmantošanu, kā arī medijpratības lekcijas informācijas drošības un kopienu noturības stiprināšanai.

#DrošaLatvija darbnīcās ar savām zināšanām pašvaldībās dalīsies LATO valdes priekšsēdētājas vietniece, Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece, profesore Žaneta Ozoliņa, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektors un mediju eksperts Ingemārs Vekteris, drošības eksperts Vitālijs Rakstiņš, kā arī pārstāvji no Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta, LATO, Yata Latvija, organizācijas “Sievietes drošībai”, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta.

Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals, atsaucoties uz jaunākajiem Valsts kancelejas pētījumiem, norāda, ka vien 47% iedzīvotāju parasti spēj atpazīt uzticamu informāciju medijos no tendenciozas un safabricētas (pašvērtējums) : “Pētījumi liecina, ka Latvijas sabiedrība nav pietiekami zinoša par automatizētiem un mākslīgā intelekta darbinātiem rīkiem lētu, ātru un masīvu ietekmes operāciju veikšanai. Piemēram, tikai 35% respondentu uzskata, ka spētu atpazīt dziļviltojumus (27% ar tiem jau esot saskārušies), kamēr vien 51% zina, kas ir boti un kā tie darbojas internetā.”

Dezinformācijas izplatība uz tehnoloģiju straujās attīstības un cilvēku nepietiekamo prasmju fona rada nopietnus riskus mūsu sabiedrībai, ietekmējot sabiedrisko domu, demokrātiskos procesus, tostarp vēlēšanu iznākumu, kā arī nacionālo drošību. Izglītojošie pasākumi mērķēti uz dažādām grupām visos Latvijas reģionos, lai apbruņotu tās ar praktiskām prasmēm un attīstītu noturību kopienās pret iespējamām krīzēm nākotnē, uzsver Bambals.

Darbnīcu cikls #DrošaLatvija tiek rīkots Valsts kancelejas un Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) kopīgi īstenotā projektā, kas paredz savstarpēji papildinošas aktivitātes dažādām mērķa grupām pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām, vietējo mediju pārstāvjiem un vidējās izglītības iestādēm, tostarp vecāko klašu skolēniem un pedagogiem.

Projekta #DrošaLatvija ietvaros līdzīgas darbnīcas jau noritējušas Ludzā un Rīgā. LATO ģenerālsekretāre Sigita Struberga norāda, ka jau notikušās aktivitātes apliecina iedzīvotāju interesi un stingru apņēmību gan ieņemt proaktīvu lomu krīzes novēršanā vietējo kopienu līmenī, gan arī vēlmi apgūt jaunas zināšanas un iemaņas, kas noder kā kritiski izvērtēt dažādas ziņas un sniegt savu ieguldījumu valsts noturības stiprināšanā.

Ivita Pučka
Valsts kancelejas
Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta konsultante
Tālrunis: 29299228
E-pasta adrese: ivita.pucka@mk.gov.lv


«« Atpakaļ